Minőségirányítás

A MAGYARMET gyártási folyamata jelentős számú ellenőrzést és vizsgálatot foglal magába. A bejövő áruk (alapanyagok) ellenőrzése és a technológiával kapcsolatos vizsgálatok (viasz- és kerámiahéj-tulajdonságok, mázviszkozitás, stb.) mellett laboratóriumunkban számos tesztet és vizsgálatot végzünk.

Vegyiösszetétel-vizsgálat

Fémes anyagok vegyi összetételének vizsgálatára spektrofotométert (OES) használunk. Az optikai emissziós spektrométerek szilárd halmazállapotú fémek kémiai összetételének pár másodperc alatt történő százalékos meghatározására szolgálnak. A vegyi összetétel vizsgálatot minden öntés előtt olvasztási adagonként végezzük, így biztosítva a gyártott termékek megfelelő anyagminőségét.

411_Vegyi_osszetetel_vizsgalat

Mechanikai vizsgálatok – Szakítóvizsgálat

A vizsgálat során a vizsgálandó anyagból készített próbatestet állandó sebességgel húzva elszakítjuk, miközben mérjük a próbatest megnyúlását és a próbatest alakításához szükséges erőt. Vizsgálat során meghatározzuk a szakítószilárdságot, a folyáshatárt és a nyúlást. Egyéb paraméter meghatározását külön kérésre készítjük el, a vevői előírás alapján.

412_szakitovizsgalat

Mechanikai vizsgálatok – Ütővizsgálat

Az ütővizsgálati eljárás alapján kerül meghatározására, hogy egy adott anyag miként viselkedik hirtelen bekövetkező igénybevételre, ez lehet hajlító, feszítő vagy csavaró. A mért mennyiség rendszerint az-az energia, amit a próbadarab a töréssel elnyel, amikor egy ütés hatására eltörik. A középen V bemetszésű két végén alátámasztott próbatestet a bemetszéssel átellenes oldalról az ütőgép kalapácsának egy ütésével eltörjük, és meghatározzuk a töréshez felhasznált energiát. Az így szerzett eredmények lehetővé teszik például, a hőkezelések ellenőrzését vagy a ridegtörésre való hajlam felismerését.

413_utovizsgalat

Mechanikai vizsgálatok – Keménységvizsgálat

A keménység a szilárd anyagok tulajdonsága és egyfajta eredő jellemző, azaz az anyag adott állapotát eredményező technológiai műveletek hatásai minősíthetők vele. Ez a jellemző arányban áll a rugalmassággal, a szilárdsággal, a kopásállósággal; fordítottan arányos a képlékenységgel, a szívósággal, csillapítóképességgel. A laborban háromféle keménység vizsgálatára van lehetőség: Brinell-keménység, Rockwell-keménység, Vickers-keménység.

414_kemenysegvizsg

Metallográfiai vizsgálat

A metallográfiai vizsgálat során a fémek belső szerkezetét ellenőrizhetjük. Így ellenőrizhetjük az öntvényeken végzett hőkezelést, szemcsenagyságot, szemcse eloszlást, zárványosságot, egyéb belsőhibákat és rétegvastagságot.

415_Metallgrafiai_vizsgalat

Radioszkópiás vizsgálat

A Radioszkópiás vizsgálatot, a vizsgálandó darabban lévő belső folytonossági hiányok feltárására (anyaghibák) használják. A vizsgálat különösen érzékeny a térfogatos jellegű hibák (pl.: beszívódás, zárvány, stb.) kimutatására. Sík jellegű hibák (pl.: repedés, hegesztési varrat kötéshibája) akkor mutathatók ki jól, ha a sugárzás iránya és a síkjellegű hiba síkja közel párhuzamos. Radioszkópiai vizsgálat során a nagy érzékenységű kamerával készített felvételek azonnal megjelennek a monitoron, miközben a vizsgált öntvény mozgatható a pneumatikus tárgyasztal segítségével, ill. a sugárzási energia és a képkontraszt is folyamatosan változtatható.

416_Radioszkopias_vizsgalat

3D koordinátamérés

Az öntött darabok méretellenőrzésére és az első minta mérési lap készítéséhez a kézi mérőeszközök mellett 3D mérőgépet használunk. A laborban erre a célra a két darab ZEISS DuraMax, egy darab TESA Micro-Hite és egy darab Mitutoyo koordináta mérőgép áll rendelkezésre. A berendezések meggyorsítják a mérési feladatokat, és lehetővé teszik bonyolult geometriák pontos mérését.

Folyadékbehatolásos vizsgálat

A felületre felhordott jelzőfolyadék egy bizonyos idő eltelte után a kapilláris hatás révén behatol a felületre nyitott anyagfolytonossági hiányokba. A felületről a behatolási idő eltelte után, lemossuk a felesleges jelzőfolyadékot, majd nagy nedvszívó képességű előhívót hordunk fel a felültre. A fehér előhívó az anyagfolytonossági hiányokba beszívódott jelzőfolyadékot kiszívja a felületre és kontraszt hatás révén a felületre nyitott hibák láthatóvá válnak. Ezzel a módszerrel minden felületre nyitott anyagfolytonossági hiány kimutatható.

Minosegiranyitas-Meresek-Folyadekbehatolasos-vizsgalat-kicsi